Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, planowane są nowe zmiany m.in. w Prawie Telekomunikacyjnym.
Rząd chce zaproponować stworzenie katalogu zastrzeżonych nadpisów dla instytucji publicznych. Operatorzy telekomunikacyjni mieliby obowiązek blokowania SMS-ów, które korzystałyby z nadpisu znajdującego się we wspomnianym katalogu, a wychodzących z innego systemu (tzw. bramki SMS) niż tego zarządzanego przez państwo.
Nadpis to nic innego jak nazwa nadawcy, którą widać na górze SMSa (w tym przypadku to InPost). Oczywiście ostatni SMS nie przyszedł wcale od InPostu, a jedynie przestępca wysyłając wiadomość podał nazwę nadawcy: InPost (sieci komórkowe pozwalają obecnie na takie „akcje”). I właśnie z tym ma walczyć nowe prawo.
Wracając do oryginalnego cytatu, być może możliwość zastrzeżenia nazwy nadawcy będą miały tylko instytucje rządowe:
(…) obowiązek blokowania SMS-ów, które korzystałyby z nadpisu znajdującego się we wspomnianym katalogu, a wychodzących z innego systemu (tzw. bramki SMS) niż tego zarządzanego przez państwo.
Regulacja ta ma wprowadzić możliwość nieodpłatnego wysyłania SMS-ów m.in. przez organy administracji rządowej, sądy, prokuraturę, samorządy, NFZ, ZUS czy KRUS.
Czy więc – jak zresztą wskazują eksperci cytowani w opracowaniu DGP – czeka nas teraz fala SMSów z ZUSu, sądów czy innych instytucji rządowych? Niby lepiej dostać SMSa informującego, że coś mam sprawdzić w ZUSie (niż zwykłą pocztę „za pobraniem”), ale z drugiej strony może to skusić przestępców do podszywania się pod te instytucje („wiadomo przecież że ZUS pisze SMSy”).
Czekamy na rozwój sytuacji, w tym kwestii czy również prywatne instytucje (np. InPost) mogłyby być włączone do takiego rejestru.
Comments