top of page

Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Zdjęcie autoraPiotr Kośka

Linus Torvalds mówi, że nadszedł czas, aby pozbyć się obsługi procesorów i486

Zaktualizowano: 3 lis 2022Po porzuceniu wsparcia dla starożytnej linii procesorów i386 , ponad dekadę temu, jądro Linuksa szykuje się do ewentualnego porzucenia linii procesorów i486 .


Seria procesorów i486 została wydana w 1989 roku i obecnie obsługuje ją niewiele dystrybucji Linuksa, takich jak Gentoo , Slackware i KNOPPIX .


Linus Torvalds wspomniał o porzuceniu wsparcia na liście dyskusyjnej jądra:

Pozbyliśmy się obsługi i386 w 2012 roku. Może nadszedł czas, aby pozbyć się obsługi i486 w 2022 roku?

Dobre czy złe wieści?

Linia procesorów i486 została opracowana przez firmę Intel w 1989 roku i traciła na znaczeniu od czasu jej zaprzestania w 2007 roku.


W wątku listy dyskusyjnej Linus dodaje również więcej szczegółów dotyczących tej zmiany, zmieniając jednocześnie podstawowe wymagania jądra Linuksa:


Maybe we should just bite the bullet, and say that we only support x86-32 with 'cmpxchg8b' (ie Pentium and later).
Get rid of all the "emulate 64-bit atomics with cli/sti, knowing that nobody has SMP on those CPU's anyway", and implement a generic x86-32 xchg() setup using that try_cmpxchg64 loop.
I think most (all?) distros already enable X86_PAE anyway, which makes that X86_CMPXCHG64 be part of the base requirement.
Not that I'm convinced most distros even do 32-bit development anyway these days.

Jednym z głównych powodów jest ilość pracy wymaganej do stworzenia obejścia dla tak starej architektury procesora do pracy na nowszych jądrach Linuksa.


Spowoduje to również "złe" wsparcie, które powoduje dziwne błędy i usterki.
Oczywiście linia procesorów i486 to starożytna historia. Nie chodzi tylko o Linusa Torvaldsa, myślę, że wszyscy możemy się zgodzić na tym froncie. Wspomina on również, że nie ma to już znaczenia z punktu widzenia rozwoju jądra, a bardzo niewielu tworzy nowy sprzęt oparty na tej architekturze. Linus zamierza przenieść linię bazową do zestawu instrukcji cmpxchg8b , obsługiwanego przez procesory, takie jak seria Pentium i nowsze. Spowoduje to, że minimalne wymagania dotyczące procesora dla jądra Linux podniosą się do Pentium.


Jeśli mnie pytasz, to dobrze, myślę, że nadszedł czas, aby wycofać wsparcie dla procesorów i486 z jądra Linux. Wydaje się, że w pewnym stopniu powstrzymuje to jądro i powoduje niepotrzebne błędy, które mogą wymagać dużo czasu i cierpliwości od programistów.


Kilka osób może się tym zdenerwować, ale jest to ryzyko, które Linus i inni muszą podjąć, aby poczynić postępy w rozwoju jądra Linuksa.


214 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

Poznaj terraform jedno z najepszych narzedzi do zarządzania infrastrukturą w kodzie (IaC) - w kursie tym przeprowadzam Cię przez proces instalacji i konfiguracji tego narzędzia.

bottom of page