top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Kośka

Przyszłość ZFS na Ubuntu Desktop nie wygląda dobrze

W 2019 roku firma Canonical była optymistycznie nastawiona do wspierania kontrowersyjnego systemu plików , wywołując falę wraz z wydaniem Ubuntu 19.10 , które zawierało eksperymentalną opcję instalacji Ubuntu (jądro, pliki systemowe i dane użytkownika) na woluminie ZFS. Ubuntu było pierwszą dużą dystrybucją Linuksa, która przyjęła ZFS, pomimo plątaniny problemów związanych z licencjonowaniem .Ale od tego czasu entuzjazm opadł.


W zeszłym roku programiści Ubuntu naciskali na usunięcie Zsys z instalatora Ubiquity Ubuntu. Jest to integralne narzędzie Ubuntu stworzone, aby ułatwić zarządzanie i konserwację instalacji opartych na ZFS. W raporcie o błędzie bez ogródek zauważyli, że „zmiany priorytetów” w zespole komputerowym oznaczają, że Zsys nie jest już czymś, co chcą „reklamować za pomocą”.


Zsys miał zostać zdegradowany z nadchodzącego wówczas LTS, ale z nieujawnionych powodów tak się nie stało .


W chwili pisania Zsys pozostaje dostępny w archiwach Ubuntu, ale jego rozwój nie wygląda zdrowo. Wkład Canonical skutecznie spadł około kwietnia 2021 r. w oparciu o zobowiązania GitHub, z tylko trywialną poprawką wprowadzoną w kwietniu ubiegłego roku.


Codzienne kompilacje nadchodzącej wersji Ubuntu 23.04 są dostarczane z zupełnie nowym instalatorem, który został zbudowany przy użyciu Flutter dokładnie na potrzeby firmy Canonical. Czego ten nowy instalator Ubuntu nie zawiera? Opcja instalacji Ubuntu w systemie plików ZFS.


Bez wyraźnego publicznego znaku jakichkolwiek wysiłków na rzecz rozwoju lub ulepszenia Ubuntu ZFS, członkowie Ubuntu całkiem słusznie zastanawiają się: jaki jest obecnie status obsługi ZFS przez Ubuntu?


Twoje przypuszczenia są tak samo dobre jak moje — ale sprawy nie wyglądają dobrze: Zsys jest zablokowany i nie ma możliwości zainstalowania najnowszej wersji Ubuntu na ZFS.


W związku z tym wygląda na to, że przelotne zauroczenie Ubuntu tym niesławnym systemem plików dobiegło końca, wysiłek wygasł. Dołącz do Ubuntu TV, Ubuntu Phone, Unity 8 i innych zwłok na cmentarzu rozczarowań firmy Canonical.


Źródło:

  1. https://discourse.ubuntu.com/t/future-of-zfs-on-ubuntu-desktop/33001?u=d0od

  2. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+bug/1966773/comments/1

  3. https://github.com/ubuntu/zsys

  4. https://ubuntu.com/blog/zfs-licensing-and-linux

  5. https://en.wikipedia.org/wiki/ZFS


212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Poznaj wiecej szczegołów...

Poznaj terraform jedno z najepszych narzedzi do zarządzania infrastrukturą w kodzie (IaC) - w kursie tym przeprowadzam Cię przez proces instalacji i konfiguracji tego narzędzia.

bottom of page