top of page

Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Zdjęcie autoraPiotr Kośka

Ubuntu 23.04 - wersje, co nowego, jak zaktualizować.

Ubuntu 23.04 - nowe warianty: co nowego?


Wraz z wydaniem Ubuntu 23.04, pojawiły się nowe wersje oficjalnych społecznościowych odmian systemu.W tej edycji mamy nowicjusza w gronie: Ubuntu Cinnamon, które dołączyło do rodziny Ubuntu we wcześniejszym marcu, po kilku latach funkcjonowania jako nieoficjalny remix Ubuntu.


W tym artykule przedstawiamy krótkie omówienie nowości i zmian w najpopularniejszych wariantach Ubuntu, a także linki do pobrania, aby można było samodzielnie je przetestować.


Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie odmiany dziedziczą podstawowe pakiety Ubuntu, takie jak jądro Linux 6.2, aktualizowane sterowniki graficzne, aktualizacje aplikacji, odświeżone narzędzia itp. (więc nie będę ich tutaj wymieniać).


Zapoznawszy się z wstępem, zanurzmy się w szczegóły!


Ubuntu Cinnamon 23.04


Ubuntu Cinnamon debiutuje jako oficjalny członek rodziny Ubuntu.Z pewnością fani środowiska pulpitu Cinnamon znają ten projekt jeszcze z czasów "remixu". Osobiście, próbowałem Cinnamon na Linux Mint wcześniej i choć można by przypuszczać, że doświadczenie na Ubuntu Cinnamon będzie podobne, to jednak się różni.


Ubuntu Cinnamon to zdecydowanie odrębny projekt. Niewiele (jeśli w ogóle) aplikacji Mint XApps pojawia się tu, a Ubuntu Cinnamon oferuje dobrze znane "główne" aplikacje, takie jak GIMP, gThumb, Celluloid, Gedit, Evince itd.


Wizualnie, pomarańczowe akcenty Ubuntu Cinnamon świetnie komponują się z pozostałymi (domyślnie ciemnymi) elementami kolorystycznymi. Domyślna konfiguracja pulpitu spełnia oczekiwania, a wydajność jest na oczekiwanym poziomie dla Cinnamon: zwinna.


Jeśli szukasz nowej odsłony Ubuntu, spróbuj tego.


 • https://ubuntucinnamon.org/


Kubuntu 23.04


Najnowsza wersja Kubuntu, oparta na środowisku KDE, zawiera najnowsze wydanie KDE Plasma 5.27, KDE Frameworks 5.104 i KDE Gear 22.12.Podążając za macierzystym systemem, Kubuntu 23.10 używa PipeWire jako domyślnego serwera dźwięku, choć PulseAudio jest dostępne w repozytoriach. Dodatkowo, piękny odtwarzacz multimedialny Haruna zdaje się być częścią zestawu oprogramowania Kubuntu.


Ponieważ wsparcie dla Waylanda w KDE wciąż się rozwija, nie zaskoczy fakt, że Xorg pozostaje preferowanym serwerem wyświetlania w Kubuntu. Sesja Wayland jest dostępna do testowania, ale nie jest jeszcze wspierana.


Więcej informacji znajdziesz w oficjalnych notatkach dotyczących wydania Kubuntu 23.04 lub na stronie internetowej Kubuntu, gdzie możesz pobrać najnowszą wersję.


Xubuntu 23.04


Xubuntu ma dla mnie szczególne miejsce. Świetnie działa na moim starym Chromebooku z procesorem Intel, a pulpit Xfce pozwala na skupienie się na wykonywaniu zadań.Xubuntu 23.04 zawiera znakomitą aktualizację Xfce 4.18, która między innymi wyposaża menedżer plików Thunar w edytowalny pasek narzędzi, podświetlanie plików i rekurencyjne wyszukiwanie. Pojawiło się też kilka nowych opcji panelu, w tym więcej czcionek w aplecie zegara (które sprawiają mi przyjemność podczas zabawy).


Dodatkowo, Xubuntu 23.04 dostępne jest do pobrania jako nowy obraz "minimalny". Jego rozmiar jest mniejszy (tylko 1,9 GB w porównaniu do 3,25 GB głównej edycji), ponieważ zawiera mniej pakietów. Jeśli nie przepadasz za zbędnym oprogramowaniem, koniecznie sprawdź ten obraz.


Możesz pobrać wydanie z serwera wydań Ubuntu.


Ubuntu MATE 23.04


Ubuntu MATE 23.04 nie wprowadza istotnych zmian, co z pewnością ucieszy wiernych fanów, ceniących sobie znajomość systemu! Podobnie jak Kubuntu, Ubuntu MATE 23.04 używa PipeWire jako domyślnego serwera dźwięku.Zainstalowany jest MATE desktop 1.26.1 oraz poprawka do pakietu Ayatana Indicators. Wprowadzono kilka drobnych ulepszeń wizualnych (głównie zaktualizowane ikony), ale nowy zestaw tapet generowanych przez sztuczną inteligencję z pewnością zasługuje na uwagę - niektóre z nich są naprawdę świetne.


W Ubuntu MATE 23.04 (i innych wariantach Ubuntu) Flatpak nie jest już domyślnie zainstalowany, gdyż deweloperzy zdecydowali, że snaps są preferowanym formatem pakietów dla aplikacji spoza repozytorium.


Oczywiście, możesz samodzielnie zainstalować Flatpak za pomocą sudo apt install. Biorąc pod uwagę liczbę aplikacji dodanych do Flathub, warto to zrobić!


Więcej szczegółów znajdziesz w notatkach dotyczących wydania Ubuntu MATE 23.04, a obrazy ISO można pobrać z serwera wydań Ubuntu.


Ubuntu Budgie 23.04


Ubuntu Budgie 23.04 dostarcza Budgie desktop 10.7.1 (który również trafi do użytkowników Ubuntu Budgie 22.04 LTS). Deweloperzy zwracają uwagę, że ta wersja oferuje "ulepszone możliwości narożników" oraz "intuicyjne wsparcie dla układania" dla wejść myszy i/lub klawiatury.Nowy indeksator aplikacji ułatwia szybsze wyszukiwanie; dostępne jest nowe, osobiste menu użytkownika; powiadomienia na pulpicie teraz pojawiają się i znikają płynnie; a nowa aplikacja Budgie Screenshot jest wbudowana w pulpit (stary gnome-screenshot można zainstalować z repozytorium).


Więcej informacji można znaleźć w notatkach dotyczących wydania Ubuntu Budgie 23.04 lub pobrać obraz na standardowe komputery lub, co warto zauważyć, Raspberry Pi z serwera obrazów Ubuntu.


Powyższe warianty nie są jedynymi z nowymi wydaniami. Oto garść informacji o pozostałych:


Lubuntu 23.04 zawiera LXQt 1.2.0 (niestety 1.3.0 nie zdążył się ukazać) i korzysta z Picom jako domyślnego kompozytora X; Ubuntu Studio 23.04 stawia na środku sceny KDE Plasma 5.27; Edubuntu 23.04 wraca do klasy po 9 latach przerwy, a teraz dystrybucja korzysta z GNOME 44.


Ubuntu Unity 23.04 kontynuuje rozwój i udoskonalanie dawnego domyślnego środowiska pulpitu Ubuntu. Wersja 7.7 wprowadza wsparcie dla nowych widgetów w Dash.


Jeśli jesteś fanem któregoś z wariantów, nie krępuj się: podziel się swoimi przemyśleniami na temat najnowszego wydania (wspominając o konkretnej zmianie, która Ci się podoba) w komentarzach poniżej!Jak zaktualizować Ubuntu z wersji 22.10 do 23.04

Chcesz zaktualizować Ubuntu do wersji 23.04 z 22.10?


Jeśli twój system jest w pełni aktualny i masz aktywne połączenie z internetem, możesz to zrobić – a w tym wpisie przedstawiam kroki, jak to zrobić.


Ubuntu 22.10 osiągnie koniec życia w lipcu, co oznacza, że użytkownicy muszą zaktualizować system do wersji 23.04, aby nadal otrzymywać aktualizacje. Nie chcesz co 6-9 miesięcy aktualizować systemu? Możesz rozważyć świeżą instalację Ubuntu 22.04 LTS, które jest wspierane do 2027 roku.


W każdym razie, jesteś tutaj, bo chcesz zaktualizować system do wersji 23.04, więc przejdźmy do instrukcji.


Aktualizacja do Ubuntu 23.04 jest prosta

Aby zaktualizować Ubuntu do wersji 23.04, musisz spełnić wszystkie poniższe wymagania:


 • Używasz Ubuntu 22.10

 • Zainstalowałeś wszystkie oczekujące aktualizacje

 • Masz stabilne połączenie z internetem

 • Nie można zaktualizować Ubuntu z wersji 22.04 do 23.04 bezpośrednio. Zamiast tego, musisz najpierw zaktualizować do Ubuntu 22.10, a potem zaktualizować 22.10 do 23.04. W tej sytuacji łatwiej jest pobrać Ubuntu 23.04, nagrać obraz ISO na pendrive, uruchomić z niego komputer i wykonać czystą instalację – ale wybór należy do ciebie.


Aktualizacja prostym sposobem


Aktualizacja z Ubuntu 22.10 do 23.04 jest bardzo prosta. Wystarczy: 1. Zainstalować WSZYSTKIE oczekujące aktualizacje oprogramowania

 2. Kiedy twój system 22.10 następnym razem sprawdzi aktualizacje, zauważy nową wersję i zapyta, czy chcesz zaktualizować.


Kliknij „aktualizuj” w oknie z aktualizacją, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie (to dość proste) i wkrótce system zostanie zaktualizowany.


Na koniec zrestartuj komputer.


Aktualizacja z linii poleceń

Jeśli nie chcesz aktualizować Ubuntu do wersji 23.04 za pomocą aplikacji GUI Software Updater, możesz postępować zgodnie z poniższymi krokami, aby zaktualizować Ubuntu 22.10 do 23.04 z linii poleceń.


Aby zacząć, otwórz nowe okno Terminala i wpisz:

sudo do-release-upgrade

To polecenie sprawdza dostępność nowej wersji, a następnie wyświetla informacje o niej. Wystarczy nacisnąć "y", aby kontynuować.


Kontynuowanie spowoduje wyłączenie PPA i repozytoriów innych firm w systemie. Lista aktualizacji pakietów jest pobierana, kompilowana i prezentowana użytkownikowi.


Jeśli jesteś zadowolony z aktualizacji, możesz kontynuować.


Tekst na ekranie prowadzi cię przez cały proces, ale mała rada: nie pozostawiaj urządzenia całkowicie bez opieki, ponieważ w trakcie aktualizacji możesz być poproszony o naciśnięcie "y" (zwłaszcza jeśli twój system ma dużo aktualizacji z dodatkowych repozytoriów).


Gdy aktualizacja zostanie zakończona, otrzymasz informację o konieczności zrestartowania komputera – zrób to, a po ponownym uruchomieniu będziesz mógł zalogować się do Lunar Lobster!


Przed aktualizacją przeczytaj to!


Zrób kopię zapasową ważnych plików i folderów przed aktualizacją Ubuntu – najlepiej na innym dysku lub partycji. W ten sposób, jeśli coś pójdzie bardzo źle podczas aktualizacji, nie stracisz niczego cennego.


PPA i repozytoria innych firm są wyłączane podczas aktualizacji. Musisz ręcznie je ponownie włączyć (jeśli wspierają Ubuntu 23.04) po zaktualizowaniu systemu. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz zostanie OSOBĄ, która narzeka na brak aktualizacji dla swojej ulubionej aplikacji w systemie Linux, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie ona jest winna!


Na koniec, jeśli (jak wielu) zastąpiłeś Firefox Snap wersją Deb z PPA zespołu Mozilla, MUSISZ odblokować pakiet przed aktualizacją, inaczej może się nie powieść. Dobrą wiadomością jest, że wspomniane PPA już wspiera Ubuntu 23.04, więc powinieneś być gotowy.


Ostatecznie, jeśli używasz rozszerzeń GNOME, pamiętaj, że mogą jeszcze nie być kompatybilne z GNOME 44.


Podsumowanie

Jeśli postępowałeś zgodnie z krokami w tym wpisie, powinieneś (miejmy nadzieję!) zaktualizować Ubuntu do wersji 23.04 bez żadnych problemów. Oczywiście, zwykle najlepiej jest poczekać, aż oficjalne powiadomienie o aktualizacji się pojawi, ale jako że nie zawsze jest to natychmiastowe, a ludzie CHCĄ MIEĆ NOWĄ WERSJĘ TERAZ, ten wpis powinien pomóc.

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

Poznaj terraform jedno z najepszych narzedzi do zarządzania infrastrukturą w kodzie (IaC) - w kursie tym przeprowadzam Cię przez proces instalacji i konfiguracji tego narzędzia.

bottom of page