Już dziś dostaliśmy funkcje zastrzegania numeru pesel. Funkcja ta ma na celu ochronic nas przed kradzieżą tożsamości. Mówiąc teraz gdy w banku, w telekomie lub innej instytucji ktoś zrobi operacje na nasze dane to po stronie tychże instytucji będzie spoczywał obowiązek na weryfikacje naszych danych oraz czy ów pesel nie jest zastrzeżony. Choć i tu musze dodać łyżkę dziekciu. Obowiązek ten bedzie dobiero nakładny od 1 czerwca 2024 - do tego czasu wszystkie instytucje mogą nie musza z tego korzystać - czyli swoisty czas na integracje systemów.
Aktywacja.
Funkcjonalność aktywowania zastrzeżenia będzie z poziomu internetu, osobistej wizyty w placówce pocztowej lub bankowej. Zalecam pierwszą opcje czyli internet - w moim przypadku była to strona mobywatel.gov.pl
Jest też możliwość przez aplikację na telefonach - mobywatel, jednak u mnie tej opcji jeszcze nie było. I jak patrzyłem mam starsza wersje aplikacji, a nowszej na czas pisania artykułu jeszcze nie mogłem pobrać.
Kroki - aktywacji online
Przechodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie rozwijamy sekcje co musisz zrobić i tu mamy cały opis. Co musisz zrobić
Kliknij przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie i zaloguj się. System przeniesie cię do mObywatel.gov.pl
Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr zastrzeżeń PESEL.
Wybierz Zastrzeż PESEL lub Cofnij zastrzeżenie.
Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, możesz to zrobić:
bezterminowo lub
określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój numer PESEL.
Jak widać to bardzo proste.
Ważna informacja, odstrzeżenie pesel nie jest błyskawiczne. Po tej operacji PESEL będzie "wolny" dopiero na następny dzień. Więc podpisując nową umowę z telekomem lub biorąc nowy kredyt, trzeba to zrobić dzień wcześniej.