top of page

Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Zdjęcie autoraPiotr Kośka

DevOps news i nie tylko 2024-03-12

W najnowszym wydaniu newslettera odkryjemy najświeższe aktualizacje i narzędzia technologiczne, od wzmocnionej bezpieczeństwa i wsparcia dla MongoDB w Postfix 3.9, przez innowacyjne możliwości Kubernetes w OpenMediaVault 7, po wprowadzenie wsparcia dla wirtualizacji i usprawnień bezpieczeństwa w Linux Kernel 6.8. Ponadto, przyjrzymy się nowym funkcjom KeePassXC 2.7.7 w zakresie importowania haseł, zagrożeniom cybernetycznym wykorzystującym emulator QEMU, a także taktykom hakerskim grupy BianLian. Zaprezentujemy również kurs generatywnej AI od Microsoftu, odkryjemy Obsidian jako narzędzie do planowania i zarządzania projektami, podzielimy się wrażeniami z NeoVim oraz nauczymy technik nigdy nie zapominania w zakresie przyswajania wiedzy.

Odkryj nowości w Postfix 3.9: wsparcie dla MongoDB, ulepszone klienty MySQL/pgSQL i zwiększone bezpieczeństwo. Ta aktualizacja popularnego agenta transferu poczty wprowadza wiele istotnych ulepszeń, m.in. wsparcie dla MongoDB, elastyczniejsze ustawienia czasowe dla klientów MySQL i PostgreSQL oraz opcjonalne wsparcie dla surowych kluczy publicznych w komunikacji TLS. Przeczytaj więcej o tych zmianach, które czynią Postfix jeszcze bardziej elastycznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla serwerów e-mail.


Rozszerz możliwości swojego serwera NAS z OpenMediaVault 7 dzięki nowemu pluginowi opartemu na K3s, który wprowadza możliwości Kubernetes. Ten lekki dystrybucja Kubernetes zaprojektowana jest z myślą o prostocie i efektywności zasobów, idealna do zastosowań w obliczeniach brzegowych i urządzeniach IoT. Plugin oferuje preinstalowany cert-manager, Traefik jako kontroler Ingress, automatyczne tworzenie woluminów trwałych dla istniejących folderów udostępnionych i wbudowany dashboard Kubernetes.


Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 6.8, wprowadzając wsparcie dla wirtualizacji LAM, obsługę pamięci guest-first dla KVM, i mechanizmy naprawy systemu plików Bcachefs. Nowości obejmują także wsparcie dla procesora Broadcom BCM2712 w Raspberry Pi 5, funkcje AMD do łagodzenia interferencji w paśmie Wi-Fi, i wiele innych ulepszeń związanych z bezpieczeństwem, wydajnością oraz wsparciem sprzętowym.


KeePassXC 2.7.7 przynosi nowości, jak importowanie haseł z 1Password i Bitwarden, obsługę PassKeys i USB hotplug dla interfejsu Hardware Key. Poprawia bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko ataków przez kanały boczne i ulepsza integrację przeglądarki.


Cyberprzestępcy wykorzystują emulator QEMU jako narzędzie do tunelowania, aby naruszyć sieć firmową. Atakujący użyli tego otwarto źródłowego emulatora sprzętu, aby połączyć się z infrastrukturą firmy. Jest to pierwszy znany przypadek wykorzystania QEMU w celu tunelowania, co stanowi nową strategię dywersyfikacji ataków. Badacze podkreślają, że wykorzystywanie legalnych narzędzi przez cyberprzestępców nie jest nowością, co potwierdza konieczność wielopoziomowej ochrony obejmującej niezawodną ochronę punktów końcowych i specjalistyczne rozwiązania do wykrywania i ochrony przed złożonymi i ukierunkowanymi atakami


Hakerzy z grupy BianLian wykorzystują luki w oprogramowaniu JetBrains TeamCity do przeprowadzania ataków z oprogramowaniem wymuszającym okup. Wykorzystują oni specyficzne podatności, aby uzyskać początkowy dostęp do systemów, a następnie rozmieszczają złośliwe oprogramowanie i narzędzia zdalnego dostępu. Zidentyfikowane działania wskazują na zmianę taktyki grupy, która teraz skupia się na wyłącznie na ekstrakcji danych i szantażowaniu ofiar.


Bezpłatny kurs generatywnej sztucznej inteligencji firmy Microsoft podzielony na 18 lekcji. - github


Jeżeli tak jak ja używasz Notion to jest dla Ciebie darmowa alternatywa. Odkryj, jak skonfigurować Obsidian do planowania treści i zarządzania projektami. Artykuł prowadzi przez instalację Obsidiana, dostosowywanie jego wyglądu i włączanie wtyczek społeczności, takich jak Templater i Tasks, aby usprawnić procesy twórcze. Znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki, jak za pomocą szablonów i list zadań zorganizować swoje pomysły oraz projekty, sprawiając, że zarządzanie nimi staje się łatwiejsze i bardziej intuicyjne.


Będąc w podróży do Warszawy i przez protesty oraz spowodowane korki miałem więcej czasu na dodatkowy rozwój i poznanie narzędzi - NeoVim


Poznaj system "nigdy nie zapominania": opanowanie sztuki zatrzymywania wiedzy. Artykuł opiera się na wideo, które przedstawia techniki na efektywniejsze czytanie książek i zatrzymywanie wiedzy. Kluczowe wskazówki obejmują ponowne uczenie się czytania, koncentrację na zrozumieniu treści, wielokrotne czytanie rozdziałów, robienie notatek i zastosowanie analogowych narzędzi takich jak fiszki do przyswajania wiedzy. Całość koncentruje się na skutecznym zapamiętywaniu i wykorzystywaniu zdobytych informacji. I zapomnij o zapominaniu - brzmi jak reklama aptecznego specyfiku, lecz naprawdę warto obejrzeć materiał. ZapraszamDo newslettera można się zapisać tu https://szkolenia.cloud/devops/

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

Poznaj terraform jedno z najepszych narzedzi do zarządzania infrastrukturą w kodzie (IaC) - w kursie tym przeprowadzam Cię przez proces instalacji i konfiguracji tego narzędzia.

bottom of page