top of page

Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Zdjęcie autoraPiotr Kośka

OBS Studio 29.1 Wydany z Wsparciem dla Transmisji AV1/HEVC przez Ulepszony RTMP

Dzisiaj ukazało się wydanie OBS Studio 29.1 jako pierwsza duża aktualizacja od wersji OBS Studio 29.0, wprowadzając więcej nowych funkcji oraz udoskonalając istniejące możliwości tego popularnego, otwarto źródłowego, wieloplatformowego i darmowego programu do transmisji na żywo oraz nagrywania ekranu.Najważniejsze nowości w OBS Studio 29.1 obejmują wsparcie dla transmisji AV1/HEVC przez RTMP dla YouTube, wsparcie dźwięku przestrzennego dla kart AJA, nowe opcje nagrywania dźwięku bezstratnego w formatach FLAC, ALAC i PCM (w tym z 32-bitową precyzją), a także wsparcie dla wielu ścieżek dźwiękowych w trybie Simple output recording.


Twórcy programu zwracają uwagę, że ulepszony RTMP V1 rozszerza protokół RTMP o wsparcie dla nowszych kodeków wideo i HDR, które jeszcze nie zostały wdrożone. Dodatkowo, wspomnieli że transmisja AV1/HEVC przez RTMP jest obecnie wspierana i włączona tylko dla YouTube jako funkcja beta.


Dla użytkowników systemu Linux, OBS Studio 29.1 znacznie poprawia wydajność przechwytywania ekranu na maszynach z dedykowanymi GPU firmy Intel, aktualizuje wejścia JACK, aby wyświetlać nazwę „OBS Studio” w celu ułatwienia identyfikacji źródła, oraz udoskonala wsparcie dla wirtualnej kamery i źródła V4L2.


Aktualizacja wprowadza także nowe ustawienia, umożliwiające nagrywanie w formatach wideo MP4 i MOV, nowe opcje wyboru kodeka dźwięku dla transmisji i nagrywania, oraz opcję wczytywania do pamięci źródeł mediów używanych w Stingers.


Ponadto, OBS Studio 29.1 dodaje wskaźnik wyciszenia i braku przypisania źródła dźwięku do żadnych ścieżek dźwiękowych oraz możliwość powiększania stacji dokujących przeglądarki za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl - i + lub menu kontekstowego prawym przyciskiem myszy.


To jednak nie wszystko, gdyż wydanie rozszerza wsparcie dla ścieżek napisów w źródle VLC do 1000, dodaje wsparcie HEVC i HDR dla kodeka VA-API, wprowadza wsparcie HDR dla źródeł DeckLink, poprawia podgląd miniatur YouTube i wprowadza wsparcie QVBR dla kodeków AMF.


Lista ulepszeń obejmuje także wsparcie dla dowiązań symbolicznych ścieżek VST, twoloop jako domyślny kodek AAC dla FFmpeg, wsparcie CUDA dla sprzętowego dekodowania źródeł mediów, lepszą wydajność DeckLink, wsparcie Pythona 3.11 dla skryptów oraz wsparcie FDK AAC na Flatpak.


OBS Studio 29.1 jest dostępne do pobrania ze strony projektu na GitHubie, gdzie można również zapoznać się z pełnymi informacjami o wydaniu i sprawdzić, co zostało naprawione w tej znaczącej aktualizacji. Aplikacja Flatpak powinna być także wkrótce dostępna na Flathub.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Śledź nasze wpisy w social media

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

Poznaj terraform jedno z najepszych narzedzi do zarządzania infrastrukturą w kodzie (IaC) - w kursie tym przeprowadzam Cię przez proces instalacji i konfiguracji tego narzędzia.

bottom of page